Читалища
ЧИТАЛИЩА
Възникнали като средища на учебно-просветителски функции и самодейност по време на Българското Възраждане, читалищата и днес продължават да поддържат библиотечна дейност, да участват в организацията на празници, тържества и фестивали, както и да организират самодейни групи и състави. Чрез дейността на читалищата се съхраняват живи традициите и обичаите. На територията на Община Самоков има 25 действащи читалища.
-
Читалище „Светлина 65“ – Самоков
-
Читалище „Младост 2003“ – Самоков
-
Читалище „ Отец Паисий 1859“ – Самоков
-
Читалище „Любословие“ – Самоков
-
Читалище „Светлина 1940“ – с. Поповяне
-
Читалище „Светлина 1909“ – с. Белчин
-
Читалище „ Селска пробуда 1904“ – с. Ковачевци
-
Читалище „ Васил Левски 1940“ – с. Маджаре
-
Читалище „Васил Левски 1951“ – с. Ново Село
-
Читалище „Васил Левски 1937“ – с. Алино
-
Читалище „Пробуда 1920“ – с. Клисура
-
Читалище „Стойне Ангелов 1932“ – с. Бели Искър
-
Читалище „Пробуда“ – с. Злокучане
-
Читалище „Христо Ботев 1928“ – с. Говедарци
-
Читалище „ Надежда 1927“ – с. Рельово
-
Читалище „ Свобода 1940“ – с. Мала Църква
-
Читалище „ Св.Св.Кирил и Методий“ – с. Ярлово
-
Читалище „Отец Паисий 1910“ – с. Доспей
-
Читалище „Виделина 1932“ – с. Широки Дол
-
Читалище „Искра 1925“ – с. Горни Окол
-
Читалище „Просвета 1939“ – с. Марица
-
Читалище „Христо Ботев 1926“ – с. Райово
-
Читалище „Христо Ботев 1903“ – с. Радуил
-
Читалище „Михайл Дашин“ – с. Драгушиново
-
Читалище „Просвета“ – с. Шипочане
Читалище-паметник „Отец Паисий” ГР. САМОКОВ
Читалище-паметник „Отец Паисий” е паметник на културата. Това е единственото в страната читалище-военен паметник, построено в знак на благодарност към самоковските герои, загинали за свободата на България. На стените му са изписани имената на дедите ни, дали живота си в различни войни и битки.
През 1912 г. положен е основният камък на сградата. В следвоенните години се обединява и идеята за издигане на паметник на загиналите офицери и войници от Самоковският край по време на войните. Средствата се осигуряват от Общинския съвет, Самоковския гарнизон, банките и стотици частни лица.
Проектът на читалищната сграда е на арх. Коста Николов. Сградата на читалище-паметник “Отец Паисий” е уникална. Стилът й се определя като немски класицизъм. Читалище-паметник Отец Паисий” е застроено върху площ от 1027 кв.м.
На лицевата фасада /западната/ в центъра има посвещение: “На падналите герои от признателното потомство, 1912-13, 1915-18 г.” От двете страни на надписа по двама атланти – български воини, а между всяка двойка воини – по един лавров венец с воински орден в средата. Под фигурите на воините се разполагат същия брой орли. Още 6 орли красят балкона на южната фасада.
40-те паметни плочи върху южната и северната страна са изработени от натурален бял карарски /италиански/ мрамор и са разположени по 10, под всяка барелефна композиция са издълбани и запълнени с олово 1019 имена на убити офицери, подофицери, ефрейтори и войници от града и селата в околията. Изработването на мраморните плочи и тяхното монтиране е дело на скулптора ваятел Никола Ножаров. Цялостната работа той извършва с помощта на скулптора Ликурго Андреани, представител на италианската школа.
Паметните плочи с имената на загиналите са върху южната и северната страна и са изработени от архитектите Никола Ножаров и Линцурго Андреани.
Автори на белерефите са Иван Лазаров – за Калиманица /1913 г.и Криволак – 1915 г./три имена/.
В читалището работят 11 творчески колектива:
В детските школи по изкуства- танци, пиано, акордеон, рисуване, ръководителите, професионално, методично и с любов обучават подрастващите за да бъдат те достойни наследници на културните традиции на Самоков.
Певческите колективи на Хор „Рилска песен”, ВИС „Лунни лъчи” и ВГ ”Самокови” имат изградени репертоари и готовност за участия и самостоятелни концерти . Всичките им участия във фестивали са овенчавани с грамоти, купи и медали.
Младежката театрална група със своите постановки, многократно изпълва до краен предел театралния салон и участва с тях в театрални фестивали и гостувания в страната.
Представителите на литературния клуб имат редовни публикации както в местната, така и в националната преса, издали са и няколко книги в поезия и проза.
От Есента на 2012 г. към читалището се присъединиха още два силни колектива: – Театрална група „Мелпомена”с режисьор Любомир Малинов, която подготви новата си постановка и очарова с играта си самоковската публика.
- Мажоретен състав „Самоков” с художествен ръководител Т. Янкова, който са с утвърден авторитет и представят читалището и града ни достойно на национално и международно ниво.
Съставите и школите към читалището работят планирано по историческия и културен календар за всяка година и отбелязват всеки празник, годишнина и събитие съответно с организирани концерти, изложби, литературни четения, театрални и танцови постановки, детски карнавали, конкурси и възстановяване на ритуали.
На читалището гостуват и множество театрални постановки на Народния театър, Държавните театри в Ловеч и Благоевград, театралната формация „Искри и сезони” , Театъра на армията и др.
Едно ново начало, което смятаме да превърнем в традиция е организирането на:
1. Първи национален фестивал на старата градска песен „Самоков 2012г.”
2. Национален фестивал на любителските театри „Театър без граници”.
В посочените 11 творчески колектива членуват 185 човека, като от тях 45 са на детска възраст, 42 младежи, 98 – възрастни.
В годишните отчети по културни дейност , фигурират по 90-95 организирани и успешно проведени мероприятия, което ни дава основание да смятаме, че читалището ни работи добре и в правилна посока за съхраняване и развитие на културните традиции на град Самоков.
ЧИТАЛИЩЕ „ХРИСТО БОТЕВ-С. ГОВЕДАРЦИ
Библиотеката към читалището е привлекателно място за всички жители, независимо от тяхната възраст. Удобна и уютна читалнята се ползва ежедневно. Тук е и мястото за осъществяване на социални контакти. Читалищната библиотека обслужва нуждите от знание на подрастващи вече десетки години. Библиотечният фонд наброява над 15 000 книги. Има ежемесечен абонамент на вестници и списания.
Към читалище „Христо Ботев-1928” – с. Говедарци са сформирани много групи и състави, които се подготвят от професионални музикални ръководители:
Мъжка фолклорна група
Женска фолклорна група
Младежки танцов състав
Детски танцов състав
Група за автентичен фолклор и обичаи
Трио „Китка”
Детски мажоретен състав
Театрален състав.
През 2012 г. Женската фолклорна група спечели единственият златен медал на Балканският шампионат „Жива вода” – Хисаря.
През 2012г. читалището е класирано от Министерство на културата на първо място в нашата област в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство по Националната система „Живи човешки съкровища – България”с традиционния обичай – „Бричане на младожена – част от старинна сватба”.
………………………………………….
Читалище „Отец Паисий” – С. ДОСПЕЙ
Читалището в Доспей е основано на 12 септември 1910 г. Появата му е била подготвена от забележителни местни творци, някои от които с национално значение. Много историци и краеведи доказват, че именно Доспей е родното място на Паисий. Вторият /”самоковски”/ препис на Паисиевата история е направен тук от Алекси Велкович Попович. От тук произхожда родоначалника на прочутата Самоковска художествена школа през Възраждането Христо Димитров – бащата на Захари Зограф. По бащина линия със селото е свързан и забележителният фолклорист проф. Васил Стоин.
Току-що започналата читалищна дейност обаче е прекъсната от три войни, в които загиват 16 жители на Доспей, включително читалищни членове. През 20-те години на миналия век и особено след 1930 г. работата на читалището се възражда. През 1949 г. благодарение на стотиците трудови дни на местни жители тук е завършена и първата селска читалищна сграда в Самоковско. Закупени са много книги за библиотеката, организират се литературни вечери и срещи с писатели, изнасят се сказки, поставят се пиеси. И киноапаратът е придобивка за времето си. По инициатива на Борис Кашъмов се създава краеведско дружество. Изучават се родовете в селото.
Читалищните състави – танцова група за народни танци и певческа група за автентичен фолклор се представят отлично и печелят награди на съборите и прегледите в Копривщица, Сливен, Правец, София, Елин Пелин, Хисар, Приморско, Велико Търново и други фестивали. Не са малко и телевизионните изяви на местните групи. Председател на читалището сега е Бойка Гешева, а секретар – Елена Ковачка.
Наличие на културно-исторически паметници и туристически забележителности – старата черква и археологически обект „Шишманово кале”
…………………………….
Читалище „Стойне Ангелов 1932“ – с. Бели Искър
Създадено през 1932г.
Библиотека с библиотечен фонд: 10000
Самодейни състави читалището: женска група за автентичен фолклор, мъжка фолклорна група, женски танцов състав, театрален състав.
Участие в организацията на Празника на „Рилския зелник“.
Читалище „Любословие-2009“
Състави към читалището:
Детски отдел към театър „Веселушко“
Младежки отдел към театър „Веселушко“
Детски ромски ансамбъл „Щурчета“
Детска студия за ромски фолклор „Рилски ритми“
Рап-метъл формация
Читалище „Васил Левски” – С. НОВО СЕЛО
Наличие на културно-исторически паметници и туристически забележителности –
Паметна плоча на загиналите в Балканската и Междусъюзническата войни. Направена от полиран гранит с размери 1.20-0.80 м. Надпис: Загинали за Родината от село Ново село Самоковска околия.1912-1913,1915-1918 г./17 имена/ Слава на героите.
Монтирана е на северната стана на училището срещу кметството.Необходимо е да се премести.
Има действаща библиотека с библиотечен фонд – 900.
Читалище „Виделина” – С. ШИРОКИ ДОЛ
Наличие на културно-исторически паметници и туристически забележителности :
- Паметник на Димитър Терзийски- герой от Булаир /пленява турско знаме/. Паметникът е от камък – женска фигура ,която оплаква покойника. В последствие е поставена нова паметна плоча , в която са вписани имената и на други паднали във войните жители на селото.
- Паметна плоча на родното място на Димитър Терзийски.
Има действаща библиотека с библиотечен фонд – 18000
Самодейно творчество – танцова група за народни танци и певческа група за автентичен фолклор.
Читалище „Св. Св. Кирил и Методий” – С. ЯРЛОВО
Библиотека с библиотечен фонд – 500
Читалище „Селска пробуда” – С. КОВАЧЕВЦИ
Наличие на културно-исторически паметници и туристически забележителности – Паметник, построен в центъра на селото и оформен като чешма в паркова среда с монтирана паметна плоча с надпис: Загинали в Отечествената война 1944-1945 г./5 имена/. Паметника е висок 3 м. и е изграден от дялани варовикови блокове .
- Паметна плоча на Атанас Ваташки. Надпис: 02.08.1927 г. –27.11.1951 г.член на ЗМС.
Библиотека с библиотечен фонд – 12000
Самодейно творчество – танцова група за народни танци и певческа група за автентичен фолклор
Народно читалище „Христо Ботев-1903”- С. РАДУИЛ
Народно читалище „Христо Ботев-1903” е единствено на територията на село Радуил. То развива и обогатява културния живот в селото като запазва обичаите и традициите останали от нашите деди. В културния календар на читалището са включени различни мероприятия свързани с обичаите и традициите на нашия роден край.
От 2003 година в началото на месец септември, читалището с помощта на Община Самоков организира и провежда Международния фолклорен фестивал „Бобфест” с участие на фолклорни състави от цяла България и съседните страни – Македония, Сърбия, Румъния и др. През дните на фестивала се изготвят различни изложби – на ръкоделия, на вкусни гозби от боб. Гостуват художници и занаятчии, които със своите творби красят фоайето на читалището. В двора на черквата сръчни готвачки приготвят вкусен боб за всички участници и гости на фестивала. Всички участници получават грамоти за участие, а най-добрите журито награждава с медали и купата „Златен боб”.
Читалището разполага и с библиотека с 13593 тома.
Самодейни състави към читалището:
- Женска фолклорна група „Здравец” – 12 самодейци – изпълнява автентичен фолклор. Групата е създадена през 1953 година.
- Женска фолклорна група „Детелина” – 12 самодейци – създадена е през 2009 година с художествен ръководител Васил Сотиров.
- Женски танцов състав „Ибърски ритми” – 10 самодейци – създаден е през 2010 година с художествен ръководител Николай Борисов.
- Женски танцов състав „Лудо младо” – 8 самодейци – създадена е през 2014 година с художествен ръководител Андрей Марков.
- Детски танцов състав „Радуилче” – 15 деца от 6 до 12 години.
- Група за стари градски песни „Ибърски звуци” – 8 самодейци. Създадена е през 2007 година.
Народно читалище „Младост -2003г.”
Народно читалище „Младост -2003г.” е създадено през 2003г.
Списък на състави, клубове и школи при Читалище “Младост -2003г.” -гр.Самоков
- Шишмановска фолклорна група
- Танцов ансамбъл “Самоков”
- Детска вокална формация “Камбанки”
- Китарен ансамбъл “Акустика”
- Тамбурашки състав
- Поп -група “Дилижанс”
- Школа по изобразително изкуство “Наум Хаджимладенов”
- Клуб еколози “За чиста България”
- Скаутски отряд “Феникс”
-
Клуб по колоездене